Kodėl mes neįgyvendiname to, ką suplanavome?

Egzistuoja nemažai darbų, kuriuos labai norėtume atlikti, bet visada kažkas trukdo: trūksta ryžto, motyvacijos, valios ar dar ko nors. Šį tekstą skiriu visiems, kad bent kartą norėjo pradėti naują gyvenimą nuo pirmadienio, bet kažkodėl nepradėjo.

Mums visiems puikiai pažįstamas tas jausmas: ruošiamės nuo kito pirmadienio pradėti lankyti sporto klubą, pasižadame šiais metais pradėti mokytis užsienio kalbos, planuojame nusipirkti el. knygų skaityklę, kad galėtume daugiau skaityti… Planuojame, ruošiamės, tikimės, bet galiausiai nieko nepadarome.

Tikimės išmokti groti kokiu nors muzikos instrumentu, išmokti gaminti japonų virtuvės patiekalus, išmokti jodinėti, o vėliau tiesiog pasiduodame. Turėjome nerealių ambicijų, tvirčiausių ketinimų, didžiausių stimulų pagaliau pradėti tą veiklą, kurią seniai atidėliojome. Bet vėliau kažkas atsitiko, mūsų planai taip ir liko neįgyvendinti ir eilinį kartą save nuvylėme.

Kodėl taip atsitinka? Kas su mumis vyksta? Iš tiesų yra kelios priežastys arba, kitaip sakant, kliūtys kelyje į tikslą.

1. Pernelyg didelis optimizmas

Mums atrodo, kad per vieną dieną pavyks nuversti kalnus. Energija liejasi laisvai, entuziazmas neturi ribų, planai atrodo tokie paprasti. Dienos pradžioje sudarome darbų sąrašą, susidedantį iš keliolikos ar net keliasdešimt punktų, o į dienos pabaigą tikimės pasižymėti visus punktus kaip atliktus. Galbūt tai ir būtų tiesa, jeigu gyventume tobulame pasaulyje. Bet, deja, mūsų pasaulis visgi toli nuo idealaus. Neįvertiname fakto, jog kai kurie darbai, esantys mūsų sąraše, gali užimti gerokai daugiau laiko, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šitaip optimizmas mums neretai pakiša koją.

2. Erzinančios smulkmenos

Tęsiant beribio optimizmo temą reikėtų paminėti ir mažas smulkmenas, kurios gali virsti didelėmis kliūtimis. Kai planuojame darbus, labai dažnai pamirštame įskaičiuoti įvairius kasdienius reikalus. Nepagalvojame, jog turėsime nusiprausti, išsivalyti dantis, paruošti pusryčius, išlyginti rūbus, pavalgyti, nuvažiuoti į darbą, atsakyti į tūkstantį ir vieną laišką ir dar tiek pat skambučių, užsukti į parduotuvę ir t.t. Neįtraukiame šių smulkmenų į dienos planą ir nekreipiame į jas dėmesio, nors iš tiesų jos užima tikrai didelę dalį mūsų laiko.

3. Blaškučiai

Visada galime rinktis: galima susifokusuoti į darbą, kuris atneš naudos, o galima nuveikti kažką nelabai naudingo, bet labai malonaus ir nereikalaujančio ypatingų pastangų. Nagi, pasižiūrėkime, ką rašo draugai ir draugų draugai, ir tų draugų draugų draugai Facebooke. Arba va, kaip tik vakar pasirodė nauja „Homeland“ serija! Arba gal reikėtų pasidaryti kavos? O dar šiandien neskaityti naujienų portalai! Tikriausiai jūs, lygiai taip, kaip ir aš, dažnai renkatės tą patogų ir smagų variantą, o kadaise buvęs toks stiprus noras vykdyti planus kažkur išgaruoja. Norint nukreipti energiją į tikrai svarbius darbus, reikia mokėti įveikti tingulį ir nekreipti dėmesio į didesnius ar mažesnius blaškučius. O tam prireiks valios, kurios, pripažinkime, dažnam iš mūsų trūksta.

4. Aplinka

Mus supanti aplinka turi didelės įtakos tam, ar mums pavyks pasiekti išsikeltų tikslų. Pavyzdžiui, jeigu dirbame komandoje, turime aiškią užduotį ir, jeigu jos neįvykdysime, savo darbų negalės atlikti ir kiti komandos nariai. Tokiu atveju tikimybė, kad laiku atliksime darbą, didėja kelis kartus, kadangi jaučiame didesnę atsakomybę.

Įsivaizduokime kitą situaciją: dirbate iš namų ir kolegos nežino, ką veikiate visą dieną. Niekas jūsų nekontroliuoja. Ką veiksite? 🙂 Galima žiūrėti filmą, bendrauti su draugais, išeiti pasivaikščioti ar prigulti pietų miego. Hm hm, atrodo, šiandien nepavyks nieko rimto nuveikti 😉

Tikriausiai nėra žmogaus, kuris nebūtų bent kartą gyvenime susidūręs su šiomis kliūtimis. Turbūt jau galvojate: „Ok, tai ką gi tu siūlai daryti, Norvile?“ O aš sakau – yra išeitis: reikia suformuoti kelis naudingus įpročius ir jų laikytis, kai jausite, jog valia silpnėja ir norisi pasinerti į Facebooką ar naują serialo dalį.

Jeigu iš tikrųjų norite 2017 metais pradėti sportuoti, mokytis užsienio kalbos, perskaityti 50 knygų per metus ir įvykdyti kitus planus, susipažinkite su keliais patarimais, kurie gali padėti (ir ne tik gali, bet ir padeda) efektyviau planuotis darbus ir siekti užsibrėžtų tikslų.

  • Susitaikykite su mintimi, jog turite tik 3 ar 4 valandas, kuomet jaučiatės išties produktyvūs ir susikaupę. Išnaudokite šį laiką maksimaliai, kad atliktumėte svarbiausius ir skubiausius darbus. Kad ir kaip besistengtumėte, likusi dienos dalis bus skirta fiziologinių poreikių tenkinimui, susitikimams, el. paštui ir pan. Išsirinkite 2 ar 3 svarbiausias užduotis, kurias galėsite atlikti, kol esate produktyvūs.
  • Detaliai planuokite viską, ką norite atlikti šią dieną. Darbas, apsipirkimas, susitikimas su draugu, mašinos plovimas, netgi laikas socialiniams tinklams. Susiplanavote? O dabar išbraukite pusę punktų. Pamenate, rašiau apie pernelyg didelį optimizmą? Paprasčiausiai neturėsite viskam laiko 🙂 Užtat vėliau, jeigu visgi liks laiko, galėsite jį skirti tiems darbams, kuriuos neseniai išbraukėte, o tai jus neabejotinai pradžiugins.
  • Reikia dar daugiau laiko? Neskaitykite naujienų ir socialinių tinklų dienos metu, skirkite tam laiko vakare ar savaitgalį.
  • Pasistenkite dirbti patogioje aplinkoje ir su bendraminčiais. Pavyzdžiui, jeigu jūsų tikslas yra išmokti groti gitara, skirkite tam pusvalandį per dieną ir susitarkite su kuo nors, kas jus palaikys, duos patarimų ir džiaugsis jūsų pasiekimais. Raskite vietą, kur jums niekas netrukdys. Prisiminkite, jog aplinka yra labai svarbi.
  • O jeigu staiga užsimanysite mesti tai, ką seniai norėjote pradėti daryti, nes nepavyko iš pirmo karto (na, nepadarėte visų planuotų 10 atsispaudimų sausio 2 dieną), gerai pagalvokite. Ar nėra taip, kad bėgate nuo problemos? Prisiminkite, kodėl apskritai nutarėte siekti šio tikslo. Ši priežastis turėtų padėti susitvarkyti su juntamu diskomfortu.

Mūsų įpročiai nesusiformuoja per vieną dieną, tačiau kartais tereikia visai nedaug, kad galėtumėte eiti pirmyn.