Mokslininkai ieško laimės

Visuotinai pripažįstama, kad kiekvienas iš mūsų nori būti laimingas visą gyvenimą. Turbūt sutiksite, jog tai nelengva užduotis. Bet gal visgi misija įmanoma? Jūsų dėmesiui pristatau 5 TED pranešimus, kuriuose pasakojama apie laimės struktūrą ir laimės priežastis. 

1) Laimę galima nusipirkti

Michaelas Nortonas, psichologijos mokslų daktaras, Harvardo verslo mokyklos profesorius, teigia: „Jeigu manote, kad ne piniguose laimė, tiesiog neteisingai juos leidžiate“. Pranešėjas pristato įrodymus, kad laimę galima nusipirkti. Tiesą, pinigus siūloma leisti kiek kitokiu būdu nei įprastai 🙂

2) Laimę galima sintezuoti

Danas Gilbertas, Harvardo universiteto psichologijos profesorius, savo pranešime „Stebinantis mokslas apie laimę“ pasakoja apie žmogaus psichoimuninę sistemą – unikalią žmogaus smegenų savybę, kuri leidžia mums išlikti laimingiems, nepriklausomai nuo patiriamų finansinių sunkumų, sunkių ligų ar karjeros nesėkmių. Prof. Gilbertas pristato kelis pavyzdžius iš asmeninės praktikos, atskleidžiančius laimės atsiradimo priežastis ir aplinkybes.

3) Patiriama ir prisimenama laimė skiriasi

Nobelio premijos laureatas Danielis Kahnemanas savo pranešime „Mįslė: patirtis ar laimė“, pasitelkdamas vaizdžius pavyzdžius, įrodo laimės suvokimo dvilypiškumą – kaip laimė patiriama ir kaip laimė prisimenama.

4) Laimė – tai turimi įgūdžiai

Psichologijos profesorius Mihaly Csikszentmihalyi kalba apie „tėkmę“ (angl. flow) – ypatingą psichinę būseną, kurią patiria įvairių sričių profesionalai, pasinėrę į veiklą.

5) Laimę galima pasiekti sumažinus daiktų skaičių

Dizaineris ir rašytojas Grahamas Hillas dalinasi „redaguoto“ gyvenimo 40 kv. bute patirtimi, kur nėra vietos asmeniniams daiktams, tačiau daug universalių baldų ir technologijų.