Kaip apgauti tingulį

Tingėjimas – pavojingas dalykas. Tik įsileisk jį kokiai minutei, ir štai tingulys kaip tikrasis padėties šeimininkas pradės valdyti (ar valgyti :)) jūsų laiką. Manau, kad sutiksite su manimi, jog atsikratyti tinginystės gali būti labai sunku. Tenka imtis įvairiausių metodų, kelis iš jų pristatysiu šiame įraše.

Susitarkite su savimi, kad dirbsite tik 20 minučių

Kovoje su tinginystė sunkiausia išsilaisvinti iš jos gniaužtų. Jei niekaip negalite pradėti darbo, kuris jau seniausiai turėjo būti pabaigtas, išmėginkite šią paprastą techniką: pasakykite sau, kad dirbsite tik 20 minučių ir ne sekundę ilgiau. Laiką galima fiksuoti laikmačiu.

Greičiausiai, kai prabėgs tos 20 minučių, nenorėsite sustoti ir galėsite ramiai tęsti užduotį. Bet net jei taip neįvyks, dvidešimt produktyvaus darbo minučių visgi yra geriau nei nieko 🙂

Atlikite lengvesnius darbus ryte 

Daugelis produktyvumo ir asmeninio efektyvumo specialistų pataria atlikti sudėtingiausius ar nemaloniausius darbus ryte. Jie tvirtina, kad ryte turime daugiau jėgų ir motyvacijos. Taip, tai tiesa, bet tik tada, jei esate produktyvumo, o ne tinginystės specialistas. Pastarųjų veiksmai turėtų būti visiškai priešingi: rytą geriau pradėti nuo lengviausių užduočių. Šitaip paprasčiau įtikinti save pradėti darbus ir „apšilti“, o tuomet net ir sudėtingiausios užduotys negąsdins.

 Sportuokite

„Bet kurioje neaiškioje situacijoje daryk preso pratimus. Net jeigu nerasi sprendimo, bent jau turėsi gražų pilvo presą“ – tokių ar panašių patarimų lengvai galima rasti socialiniuose tinkluose. Ką gi, šis pasiūlymas išties racionalus.

Daugybė mokslinių tyrimų nė kartą patvirtino fizinių pratimų, ypač jėgos pratimų, naudą. Net ir trumpai pasimankštinę iš karto pajusite energijos ir geros nuotaikos antplūdį. O kartu dings ir tingulys.

Pakeiskite aplinką

Kartais nuo tinginystės galima tiesiog pabėgti. Jeigu jūs, kaip ir aš, dalį darbų atliekate iš namų, tai tikriausiai esate pastebėję, kad kartais namuose visai nesidirba. Tokiu atveju pabandykite pakeisti aplinką ir raskite vietą, kurioje bus malonu dirbti. Štai kodėl daugelis žmonių renkasi dirbti  kavinėse, bibliotekose arba ant suoliuko parke.

Raskite partnerį

Jei negalite susitvarkyti su tinguliu, kvieskite į pagalbą draugus. Susitarkite, kad kartu bėgiosite, kartu eikite į sporto klubą ar į užsienio kalbų kursus. Ypač gerai šis metodas tinka žmonėms, turintiems stiprų atsakomybės jausmą, ir tiems, kam patinka komandinis darbas.

Laikykitės dviejų minučių taisyklės

„Jeigu darbas užima mažiau nei dvi minutes, tiesiog atlikite jį čia ir dabar“. Kažkur girdėta, ar ne? Taip, tai yra viena iš Davido Alleno sukurtos „Getting things done“ (GTD) sistemos taisyklių. Mano manymu, iš visos GTD sistemos geriausiai veikia būtent dviejų minučių principas bei darbų sąrašų sudarymas.

Kaip veikia dviejų minučių taisyklė? Paprastai. Iš karto atlikite tuos darbus, kurių įgyvendinimas neturėtų užimti ilgiau nei porą minučių. Neįtraukinėkite šio darbo į bendrą darbų sąrašą, nenukėlinėkite vėlesniam laikui, o atlikite tiesiog dabar.

Pastebėjau, kad daug procesų sustoja, nes žmonės atidėlioja dviejų minučių trukmės užduotis. Išsiųsti užklausą, atsakyti į laišką – mažos smulkmenos, kurios greitai išgaruoja iš galvos. Atlikite tokius darbus iškart, kai tik jų atsiranda, ir nustebsite, kiek visko ir kaip greitai pavyks nuveikti.

Nenutraukite grandinės

Šis metodas yra senas, bet veikia puikiai, kai turite rasti jėgų kiekvieną dieną atlikti tą pačią užduotį. Tiesiog pasižymėkite savo kalendoriuje (elektroniniame ar popieriniame) dienas, kai pasiekėte tikslą. Tikslų ir užduočių gali būti įvairiausių – tai gali būti tiek kasdieniai darbai, tiek ir veiksmai, siekiant suformuoti naują įprotį. Pavyzdžiui, rugpjūčio mėnesį išsikėliau tikslą kas rytą padaryti dvidešimt atsispaudimų ir ta ilga √ simbolių eilutė tikrai motyvuoja tęsti šią veiklą 🙂

O kokius metodus naudojate jūs, kai norite atsikratyti tingulio?